Arkiv

Couleur Café gennem årene

2019

Union og Skt. Hans Torv

  • Sellasi
  • Bah'Ndong
  • Moto Moto Entertainers
  • Fonabo
  • Mao Zybamba
  • Compagnie Alkhaly Camara
  • Ayi Solomon & friends
  • African Footprint International
  • African Fashion Show
  • Nuri
  • Sab'ART
  • Mzungu Kichaa
  • DJ Kipanga
  • DJ Mof!yah
  • DJ Taf Dollar
  • DJ Dunza
  • Sceneværter: Al Agami & Afua Atingo

Se billederne fra festivalen 2019

2018

Verdenskulturcentret og Skt. Hans Torv

  • Global Kidz
  • Brekete Sounds (Ghana/DK)
  • Krea-workshop for børn
  • Nafsi Acrobats (Kenya)
  • DJ Tevi
  • Somalisk dans
  • Ezekiel D (Eritrea/DK)
  • Mary Nantayiro (Uganda/DK)
  • Cameroon dans
  • World Dance Academy
  • Hadjy B (Gambia/DK)
  • African fashion Show
  • Afrika Quiz - Nyota Ndogo & Taarab Fusion (Kenya/DK)
  • Ikumbu (Tanzania/DK)
  • Faratuben (Mali/DK)
  • Lampe Fall Rythme (Senegal)
  • Sceneværter: Al Agami & Afua Atingo

Se billederne fra festivalen 2018

2017

Verdenskulturcentret og Skt. Hans Torv

  • Historiefortælling for børn, Ibrahima Sory Diallo
  • Makadem
  • Sellasi
  • JJ Paulo
  • Krea workshop for børn
  • Nini Brothers
  • Zozo's Gumboot Workshop
  • John Mutombo
  • Afro Fonko Beat
  • Osibio and the Mojo Afro Band
  • Afrika Quiz
  • DJ Kipanga
  • Kihla
  • Sebene Unify
  • Tamala
  • DJ Tevi
  • Afrimuda
  • Global koncert: Le tout Puissant Orchestre Poly-Tythmo de Cotonou

Se billederne fra festivalen 2017

2016

Nørrebrohallen/Den Røde Plads

  • Global Kidz
  • Fanta Yayo & Basiru Suso
  • Jackson Wahengo
  • Umurage, Rwandese Culture Troupe
  • Celestine Sawa
  • Deodato Siquir Quartet
  • Akwaaba Ensembles
  • RV Touré
  • Ruth Kobli
  • API PIPO
  • DJ Tevi
  • Karen Mukupa
  • Ngoma finale: Open drum & dance jam med Afrimuda og Afro Fonko.

2015

Nørrebrohallen/Den Røde Plads

  • Eventyr med Ann-Mari Urwald
  • Ngatch Fall Family (Senegal)
  • Papaya (DK/Sydafrika)
  • Bobo Pee (Ghana)
  • Neco Novellas (Mozambique)
  • Dans Med Joy
  • Best African outfit competition: koncertbilletter på spil
  • Alewa (Ghana)
  • Afriko Highlife Band (Ghana)
  • Sellasi dance troupe (Ghana)
  • Tina Mweni (Kenya)
  • Jyckey Keza (Burundi/Congo)
  • Guest-act: Ha Orchestra feat. Gameli Tordzro

2014

Nørrebrohallen/Den Røde Plads

  • Akwaaba-Welcoming drums
  • Dulla Mnanga (Tanzania/DK)
  • Tamala (Vestafrika)
  • Feridah Rose m. band (Uganda/DK)
  • kumbo Dance Group (Tanzania)
  • Rikke Lie Group (DK/Afrika)
  • Akwaaba Ensembles (Ghana)
  • Corinne Pierre-Fanfan (Guadeloupe/Frankrig)
  • Moussa Diallo (Mali/DK)
  • Ngatch Fall Family (Senegal)

2013

Nørrebrohallen

  • African Collectives (Ghana)
  • Griot Mandingue Kora m. Basiru Suso (Gambia/Mali)
  • Celestine Sawa (Kenya)
  • Dansegruppe (Tanzania)
  • Andandole danse ensemble (Vestafrika)
  • Gimo Mendes (Mozambique)
  • Akwaaba Ensembles (Ghana)
  • Feridah Rose (Uganda)
  • Dawda Jobarteh (Gambia)
  • Tamala Dans (Guinea)

2012

Fælledparken

Med bl.a. Basiru Suso Quartet, Katamanto Highlife Orchestra, Afrodisiac Dance Crew, Moussa Diallo Quartet, Bil Aka Kora & DB Big Band

2011

Fælledparken

Med bl.a. Sounougal, Reverend Shine Snake Oil Co, Makadem og Moussa Diallo

2010

Fælledparken

Med bl.a. Asafo Band, Basiru Quartet, Dawda Jobarteh Band, Safrico, Sellasi, m.fl.

2009

Fælledparken

Katamanto Highlife Orchestra, Asafo Band, Papaya, Rikke Lie Group, Safrico, m.fl.

2008

Katamanto Highlife Orchestra, Asafo Band, Quartet Mandingue og Zimba Marimba Band

2007

Fælledparken

Fanta Yayo, Basiru Suso m.fl.

2006

Fælledparken

Med bl.a. Gangbé Brass Band (Benin), Katamanto Highlife Orchestra, Basiru Suso og Wakilo.

 

Send os en besked hvis du har info om programmet for de tdiligere år :-)